POWRÓT

HISTORIA

Ochotniczej Straży Pożarnej

w KISIELICACH

Pierwsze spotkanie organizacyjne i nieoficjalne powołanie OSP odbyło się w grudniu 1945 roku (dlatego na sztandarze widnieje rok 1945). Ochotnicza Straż Pożarna w Kisielicach została założona w styczniu 1946 roku przez 25 mieszkańców Kisielic, m.in. byli to:
Wójt, Józef Rogacki, Jan Kapla, Mieczysław Janakowski, Edward Kęska, Bolesław Krajnik, Henryk Grabowski, Józef Rudziński, Jan Sadowski, Franciszek Kitliński, Bolesław Kopciński, Tadeusz Markowski, Jakub Piechota oraz Józef Moszczyński ( Naczelnik OSP we wsi Wólka Duża koło Skępego w powiecie Lipnowskim od 1931 roku)
Remiza z drewnianą wieżą od dnia założenia OSP mieściła się na rogu ul. Nadjeziornej i ul.Strażackiej w poniemieckiej remizie.


Komendanci i Naczelnicy OSP
1946 - 1951 Mieczysław Janakowski (inicjator założenia OSP)
1951 - 1956 Franciszek Kitliński

1956 - 1961 Jan Sadowski
1961 - 1963 Eugeniusz Milewski
1963 - 1971 Stanisław Osiecki
1971 - 2002 Józef Podgórski (funkcje Naczelnika OSP i Komendanta Gminnego piastował najdłużej - 31 lat)
2003 - 2006 Stanisław Gołembiewski
2006 - Bogdan Podgórski
Prezesi:
1946 - 1957 Stanisław Janakowski
1957 - 1963 Józef Rudziński
1961 - 1974 Roman Bigda
1974 - 1999 Stanisław Olszlegier (obecnie wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego)
1999 - 2006 Bogdan Podgórski ( także Komendant Gminny w Kisielicach)
2006 - Stanisław Gołembiewski
Sekretarze:
1957 - 1960 Roman Bigda
1960 - 1970 Stanisław Rutecki
1970 - 1986 Stanisław Gołembiewski
1986 - 1992 Manfred Laskowski
1992 - Marian Gołembiewski (od 2001 - Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego)
Gospodarze:
1945 - 1950 Józef Moszczyński
1951 - 1970 Henryk Grabowski
1971 - 1977 Bronisław Ryjewski (ostatni gospodarz)
W latach późniejszych gospodarzy OSP nie wybierano.

W 1947r. OSP otrzymała pierwszą ręczną sikawkę, którą była przewożona zaprzęgiem konnym.
W 1951r. do pożarów wyjeżdżano starym poniemieckim wozem strażackim, którego uruchomienie udawało się wyłącznie druhowi Marianowi Kęska. Nikt inny, mimo wielu prób nie był w stanie go uruchomić. Była to powojenna namiastka nadchodzącej nowej ery cywilizacji.
Najczęściej jednak wyjeżdżano do pożarów konno lub zatrzymywano na ulicy pierwszy nadjeżdżający samochód dostawczy, który uznano za nadający się i rekwirowano go na czas akcji !
Najczęściej były to auta Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Kisielicach. Jeżeli auto było załadowane towarem, to rozładowanie go i uzbrojenie sprzętem pożarniczym nie było przeszkodą.
Od początku istnienia jednostki, swoich zaprzęgów konnych użyczali druhowie: Bolesław Kopciński, Henryk Grabowski oraz Jakub Piechota. W zamian nie musieli odrabiać tzw. "szerwarków" (z niem. - prac społecznych).
W latach 50-tych wielu strażaków ofiarnie pracowało także przy odbudowie kisielickiego kościoła, spalonego przez sowietów podczas działań wojennych.

W 1961 roku jednostka otrzymuje używany samochód gaśniczy STAR 20.
Kiedy w 1963 roku Komendantem OSP został Stanisław Osiecki, znany z temperamentu i ceniony za żelazną dyscyplinę, co tydzień strażacy ( w liczbie 40-tu) musieli zbierać się przed remizą, gdzie komendant regularnie zarządzał im musztrę na wzór wojskowej, aby druhowie byli "chudzi i pasowali do mundurów". Maszerowali ul. Nadjeziorną do ul.Cmentarnej, wokół jeziora i na koniec wracali do remizy, a żeby druhom nie nudziło się komendant uczył ich słów piosenki:


Miała pani studnię, studnię - głęboką i cudną!
A ja mam taki wał - co do studni pasował!
Miała pani morze, morze - głębokie i duże!
A ja mam węgorza - wpuszczę pani do morza!
Miała pani sadzawkę - dookoła murawkę!
A ja mam pijawkę - wpuszczę pani w sadzawkę!
(...)


Należy podkreślić, że wzorowa musztra była prowadzona także przez zastępcę naczelnika OSP Zygmunta Kitlińskiego, który pełnił tę funkcję w latach 1960 - 1973.
W tym czasie rozwijana jest sprawność bojowa, poprzez szkolenia, ćwiczenia oraz udział w zawodach sportowo-pożarniczych, podczas których zajmowano czołowe miejsca.
W 1966 roku - jednostka otrzymuje sztandar ufundowany przez społeczność Kisielic oraz używany samochód STAR 20 jako dar na jubileusz XX-lecia od OSP Iława.
W 1970 roku - Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała nowy wóz bojowy STAR 26, który do dziś jest sprawny i na wyposażeniu OSP w Goryniu.
W 1984 roku przy pomocy Gminy Kisielice , PZU oraz strażaków wybudowano nową remizę z dwoma garażami na ul. Polnej 1. Natomiast stara remiza na ul.Strażackiej została opuszczona przez strażaków i przejęta przez Urząd Miasta i Gminy
Kisielice jako mieszkanie komunalne, następnie lokal sprzedano.
W 1987 roku - OSP otrzymuje drugi wóz bojowy STAR 200, który jest eksploatowany do dziś.
W 1992 roku - Jednostka OSP otrzymuje List pochwalny od Ministra Spraw Wewnętrznych Andrzeja Milczanowskiego za ofiarność i poświęcenie w trakcie akcji gaszenia pożarów podczas suszy.
02 stycznia 1995 roku rozkazem Komendanta Głównego PSP nadbryg. Feliksa Deli jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W 1998r.

W 1999 roku - powstaje Zespół Artystyczny MIRANA OSP Kisielice, który swoimi występami uświetnia wszystkie uroczystości strażackie. Zespół m.in. w 2005r. zdobył II nagrodę na IX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Strażackiej w Ciechocinku za autorską piosenkę zespołu pt. "Pędź i gaś".

W 2000 roku jednostkę odwiedza Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie, brygadier Grzegorz Kniefel, który podarował jednostce sprzęt do ratownictwa drogowego LUKAS.

Podczas powodzi na południu kraju w 2001 roku wespół z innymi jednostkami na terenie gminy, OSP Kisielice natychmiast włącza się w organizowanie pomocy dla powodzian zainicjowanej przez Prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego Mariana Gołembiewskiego i Komendanta Gminnego Józefa Podgórskiego. Strażacy zbierają dary od mieszkańców Kisielic, organizują dwa duże transporty i przekazują do Budzowa k/Suchej Beskidzkiej oraz Koprzywnicy.

W 2003 roku - OSP otrzymuje samochód ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes 608D, który jest wyposażony w sprzęt do ratownictwa drogowego. Pojazd zakupiono z budżetu Gminy Kisielice. Samochód Star 26 przekazano do OSP Goryń.
W 2002 roku odszedł na wieczną służbę Józef Podgórski, Naczelnik OSP i Komendant Gminny OSP w Kisielicach, który pełnił tę funkcję nieprzerwanie przez 31 lat. Pozostawił po sobie bardzo wyraźne i niezatarte wspomnienia. Był postacią nietuzinkową - do końca pełen energii i młodzieńczej ochoty do życia. Straż pożarna była jego drugim życiem, a niektórzy spierają się - że jego światem.
Mieszkańcom Kisielic i całej gminy zawsze kojarzył się z Ochotniczą Strażą Pożarną.
Bywało, że biegł do remizy boso - trzymając buty w ręku - bo szkoda mu było czasu na ich założenie. Inspirator i doskonały organizator. W chwilach trudnych mówił: "Chłopaki, nie ma rzeczy niemożliwych! Wszystko jest do zrobienia!".
W 2004 roku dzięki decyzjom Rady Miejskiej, strażacy i ich rodziny mogli wprowadzić w życie swoje zamierzenie, zebrali kwotę 3,5 tys. zł , zakupili projekt i rozpoczęli prace przy budowie trzeciego garażu oraz pomieszczeń Gminnego Centrum Reagowania wraz z zapleczem techniczno-magazynowym i częścią socjalno-administracyjną ( salą szkoleniowa OSP, pomieszczeniami GCR, biurem Zarządu Oddz. Miejsko-Gminnego ZOSP RP). Budowa w dużej części finansowana była przez Gminę Kisielice dzięki staraniom Burmistrza Tomasza Koprowiaka.
Także w 2004, 2005 i 2006 roku OSP otrzymała z Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie zestaw 2 komputerów i antenę na wyposażenie GCR oraz dotacje finansowe z przeznaczeniem na budowę.

W dniu 04 lutego 2006r. na Walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrano Zarząd OSP w składzie:


Prezes OSP - Stanisław Gołembiewski
Naczelnik - Bogdan Podgórski
Sekretarz - Marian Gołembiewski
Skarbnik - Jan Sergiel
Kronikarz - Marceli Saremba
Członek - Grzegorz Górecki
Członek - Roman Kurek
Komisję Rewizyjną w składzie:
Przewodniczący - Roman Gołkowski
Wice-przewodniczący - Karol Matlewski
Sekretarz - Hanna Pietrzak
Na Opiekuna MDP powołano: Karola Matlewskiego
Podjęto Uchwałę o powołaniu Jednostki Operacyjno-Technicznej (JOT).
Dziś OSP Kisielice składa się ogółem z 85 osób, w tym 38 druhów czynnych; trzy drużyny MDP (chłopców i dziewcząt); 9 druhen w składzie zespołu artystycznego.

29 września 2006 roku

Jednostka obchodzi uroczyście Jubileusz 60-lecia. Uroczystości odbyły się przy okazji otwarcia Gminnego Centrum Reagowania wybudowanego przy strażnicy OSP. Przybyli zaproszeni goście :

Poseł na Sejm RP - Witold Gintowt - Dziewałtowski
Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski - Anna Szyszka
Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Piotr Żuchowski
Pełnomocnik Marszałka Woj. Warmińsko-Mazurskiego ds/ Obronności i Bezpieczeństwa Publicznego - Zbigniew Zawadzki
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie - bryg. Mariusz Mierzejewski
Członek Zarządu Woj. ZOSP RP - Druh Henryk Zakrzewski
Starosta Powiatu Iławskiego - Ryszard Zabłotny
Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP - Tadeusz Szczepaniak
Komendant Powiatowy PSP w Iławie - bryg. Julian Marek Lemiech
Komendant Powiatowy PSP w Kwidzynie - mł.bryg. Leszek Szczepański
Zastępca Komend. Powiatowego PSP w Iławie - mł.bryg. Jan Słupski
Burmistrz Kisielic (Przew.Społ.Kom.Fundatorów) - Tomasz Koprowiak
Radni Rady Miejskiej w Kisielicach
Komendant Policji w Kisielicach - Jarosław Szydłowski
Proboszcz Parafii w Kisielicach - ks. Janusz Kilar SAC
Proboszcz Parafii w Łęgowie - ks. mjr Ryszard Pasieka SAC
Delegacje Jednostek OSP z Susza, Butowa, Gorynia, Jędrychowa, Klim oraz Łęgowa,
Członkowie Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru, przedsiębiorcy, rodziny naszych strażaków, sympatycy Straży, przedstawiciele mediów oraz mieszkańcy Kisielic.

Wicewojewoda Anna Szyszka w asyście Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP brygadiera Mariusza Mierzejewskiego, dokonała dekoracji odznaczeniami nadanymi przez Prezydenta RP:

SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI - Tomaszowi Koprowiakowi, Burmistrzowi Kisielic
BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI - Stanisławowi Gołembiewskiemu, Prezesowi OSP

Zarząd Główny Związku OSP RP w Warszawie z okazji 60-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kisielicach nadał Srebrny Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa". Dekoracji sztandaru dokonali Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie - Dh Henryk Zakrzewski oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Iławie - Dh Tadeusz Szczepaniak.


STRAŻACY WYRÓŻNIENI
Dyplomami Uznania
z okazji 60-lecia OSP w roku 2006
za bezinteresowne zaangażowanie podczas budowy GCR

1. Henryk Zakrzewski (za pomoc w zdobywaniu funduszy)
2. Dobrzański Patryk
3. Gołkowski Roman
4. Gołkowski Kamil
5. Gołembiewski Stanisław
6. Gołembiewski Marian
7. Górecki Grzegorz
8. Kruszyński Dariusz
9. Laskowski Mariusz
10. Lubieniecki Tomasz
11. Matlewski Karol
12. Milarski Piotr
13. Olszlegier Stanisław
14. Podgórski Bogdan
15. Piechota Marian
16. Piechota Tadeusz
17. Sergiel Jan

Z okazji 60-lecia OSP Kisielice otrzymała na wyposażenie od Komendy Powiatowej PSP w Iławie samochód - podnośnik hydrauliczny SH-18.

Uroczytego Aktu przekazania dopełnili:
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie - bryg. Mariusz Mierzejewski
oraz
Komendant Powiatowy PSP w Iławie - bryg. Julian Marek Lemiech

Samochód został poświęcony przez ks. Janusza Kilara SAC - Proboszcza Parafii w Kisielicach

Przecinając symboliczną wstęgę, otwarcia Gminnego Centrum Reagowania dokonali:

Poseł na Sejm RP - Witold Gintowt-Dziewałtowski
Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski - Anna Szyszka
Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Piotr Żuchowski
Starosta Powiatu Iławskiego - Ryszard Zabłotny
Burmistrz Kisielic - Tomasz Koprowiak

Na koniec uroczystości wszyscy obecni dokonali wpisu do Księgi Pamiątkowej OSP.
Do naszej strażackiej rodziny co roku przybywają nowe druhny i druhowie z najmłodszego pokolenia. Co jest dowodem, że dzieło założycieli będzie kontynuowane i rozwijane

Na Chwałę Bogu i Ojczyźnie a Ludziom na Pożytek.

15 października 2006 roku
W kościele parafialnym w Kisielicach odbyła się uroczystość poświęcenia i wręczenia sztandaru dla jednostki. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Janusz Kilar SAC w obecności fundatorów i społeczności lokalnej.
Akt Fundacji odczytał przewodniczący Społecznego Komitetu Fundatorów burmistrz Tomasz Koprowiak. Akt Nadania Sztandaru odczytał i wręczył dh Henryk Zakrzewski, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie.
Z rąk Henryka Zakrzewskiego sztandar odebrał Prezes OSP Stanisław Gołembiewski i ze słowami - Strzeżcie honoru tego sztandaru jak źrenicy oka - przekazał go pocztowi sztandarowemu (w składzie: Kamil Gołkowski, Karol Matlewski i Tomasz Lubieniecki).
Dh Kamil Gołkowski ucałował sztandar ze słowami - Przyrzekamy, że honoru tego sztandaru nie splamimy!
Po mszy św. Sztandar odprowadzono w przemarszu i w asyście sztandarów z jednostek OSP Goryń i OSP Jędrychowo do remizy, gdzie odbyła się ceremonia wbijania gwoździ przez wszystkich fundatorów sztandaru.

Historię OSP Kisielice spisał: Marian Gołembiewski

POWRÓT